Willem Betz (University
of Brussels, VUB, Belgian Skeptics, SKEPP)
Ochrana spotřebitelů je jednou z priorit EU. Směrnice 2005/29/EC definuje a odsuzuje všechny nefér komerční praktiky, zavádějící reklamy a agresivní prodejní metody. Prioritou je zdraví, a proto bylo zřízeno Generální ředitelství pro zdraví a spotřebitele (Directoriat for Health and Consumers), kterému bylo uloženo, aby „s cílem zlepšit zdravotní stav, bezpečnost a důvěru občanů Evropy vypracoval zákony zajišťující bezpečnost potravin a jiných produktů a dohlížel na řádné aplikování těchto pravidel členskými státy“.
Direktiva EU je jednoznačná. Jakákoli snaha léčit choroby nebo malformace je považována za nefér nebo matoucí, pokud není produkt registrován jako léčivo (léčba) a pokud nebyly předkládané důkazy jeho účinnosti včetně souvisejících dokladů posouzeny a akceptovány EU nebo národními farmaceutickými autoritami.
Podobně výrobci potravin a potravinových doplňků jsou oprávněni inzerovat, že podporují zdraví nebo zmenšují riziko chorob jen tehdy, když je to zdůvodněné a když to bylo posouzeno a schváleno Evropskou agendou pro bezpečnost potravin (European Food Safety Agency, EFSA). Stovky takových požadavků už byly agenturou odmítnuty jako nepodložené a zavádějící.
(Pozn.: Seznam odmítnutých nároků lze najít
na stránce http://ec.europa.eu/food/food/labelingnutrition/claims/community_register/rejected_health_claims_en.htm )
Léčiva jsou regulována už dlouho. První striktní pravidla byla vyhlášena
v r.1965 (EU direktiva 65/65/EEC,
75/319/EED a 89/341/EEC). Lečiva mohou být
registrována na národní nebo evropské úrovni u Evropské lékařské agentury (European Medicines Agency, EMEA). Všechny
členské státy mají přijmout léčebné produkty uznané v jiných státech.
Od r.1965 musí být jakékoli tvrzení o vyléčení nebo
zmírnění symptomů choroby solidně doloženo. V důsledku tohoto nařízení
zmizely z evropských lékáren tisíce „tradičních“ výrobků,
u nichž nebyla prokázána účinnost nebo bezpečnost. Tento systém fungoval dobře
po mnoho let, i když zde byl stále prostor pro zlepšování.
V r.1992 však evropský parlament odhlasoval velice zvláštní výjimku ze směrnic zajišťujících ochranu občanů. Směrnice EU 92/73/EEC zrušila požadavek důkazu účinnosti pro speciální skupinu výrobků, pro homeopatické a antroposofické léčebné výrobky:
„Článek
7 par. 4: Kritéria a procedurální pravidla uvedená v článcích 5 až 12 Směrnice
65/65/EEC jsou platná i pro speciální, zjednodušenou registrační proceduru u
homeopatických léčebných výrobků s výjimkou průkazu léčebné účinnosti.“
Jedním z důvodů byla: „velice nízká hladina účinných substancí obsažených v těchto výrobcích a obtíže při uplatňování konvenčních statistických metod v klinických studiích...“ Podle dalšího argumentu „homeopatická léčba je tak vysoce individualizovaná, že není možné najít souvislost mezi určitým výrobkem a určitou chorobou“.
(Pozn.3: Vyjádření, že „konvenční
statistika“ není
V důsledku výše zmíněné direktivy musí být homeopatické léčebné výrobky v členských státech registrovány jako léčiva, ačkoli neobsahují nic jiného než vodu a cukr. Jsou dokonce osvobozeny od povinnosti uvádět na balení váhový nebo objemový obsah složek. Postačí uvést název první kapky mateřské substance a počet postupných ředění (potenci).
Protože homeopatika podléhají lékařským zákonům, unikají směrnicím, které platí pro potraviny a potravinové doplňky a zřejmě také zákonům proti falešné reklamě.
Originální text směrnice z r.1992 přesto kladl na homeopatika některá striktní omezení. Nebylo dovoleno uvádět na obalech výrobků názvy chorob a značkové názvy. Vyrábět se směla jen homeopatika vysoce ředěná a obaly musely nést nápis „výrobek bez vědecky prokázané indikace“. Homeopatický průmysl ale rychle tato omezení obešel. Prosadil možnost prodeje „komplexních“ produktů, tedy směsí několika homeopatik s názvy sugestivně naznačujícími cílové choroby, doprovázených letáčky s léčebnou indikací. Ty se o (ne)účinnosti výrobku nezmiňují. Argument, že homeopatie vyžaduje vysoce individualizovaný výběr terapie, byl rychle zapomenut, ale dobře posloužil při prosazování výjimky ze směrnice.
Další dodatky k výše citované směrnici otevírají homeopatii další zadní vrátka: v řadě zemí byly akceptovány speciální registrační procedury, které berou v úvahu „národní tradice“, byla vytvořena speciální kategorie „homeopatik s indikacemi“, které však rovněž nevyžadují důkaz účinnosti. Takový zákon byl schválen v Holandsku „v zájmu Homeopatického exportního průmyslu“. Jsou vyráběny i koncentrované tinktury, v některých případech i nebezpečné, a jsou prodávány jako „homeopatická léčba“.
Jako
podvod na spotřebitelích lze charakterizovat Směrnici 2004/27/EC, která toto
vše legalizovala. Prodejci homeopatik mohou nyní u
přípravků, u kterých v minulosti existuje nějaký záznam o „tradičním
homeopatickém“
Homeopati otevřeně přiznávají, že většina jejich
výrobků je ředěna nad Avogadrovo číslo, takže
v nich nezbývá ani molekula originální substance. Výše uvedená směrnice
vyžaduje, aby Evropský lékopis měl samostatnou kapitolu o homeopatii.
V něm se můžeme dočíst, že „alopatickými analytickými metodami nelze
zjistit rozdíl mezi homeopatikem
a
Naším
úmyslem není odradit ty, kdo věří v magii vody, od
Vyzýváme proto naše poslance v Evropském parlamentu, aby dostáli svým povinnostem chránit občany a odstranili tuto nepřijatelnou mezeru v protektivních zákonech, která umožňuje, aby výrobky bez účinného obsahu unikaly pravidlům proti podvádění spotřebitelů, která se týkají potravin, potravinových doplňků i léčiv. Společnost potřebuje jednotné a nediskriminační zákony, které budou ochraňovat občany a pacienty, nikoli podporovat vybrané průmyslové obory v rozporu s dobrými mravy a poctivostí.
· Jestliže jsou homeopatika považována za léčiva, musí podléhat stejným pravidlům jako všechna ostatní léčiva.
· Jestliže jsou/budou homeopatika považována za potraviny nebo potravinové doplňky, což doporučujeme, pak na ně musí být aplikována všechna pravidla, platná pro tuto kategorii. Jakékoli tvrzení, že mají léčivé účinky, musí nejprve schválit EFSA.
Ať už jde
o potravinu nebo lék, na všech musí být uvedeno, které složky obsahuje,
v jakých ověřitelných váhových nebo objemových jednotkách, a musí být také
uváděny jejich mezinárodně přijaté chemické nebo biologické názvy. Nelze
tolerovat, aby to, že výrobek byl kdysi někým
Přeložil J. Heřt