Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Masakr německých civilistů v Praze dirigovali Sověti, tvrdí historici

velikost textu:
6. května 2010  19:20
Československé Revoluční gardy nebyly přímým původcem masakru Němců v Praze na konci druhé světové války. Rozhodující roli hrály jednotky sovětské Rudé armády, tvrdí badatelé z Vojenského historického ústavu. 

Amatérské záběry Jiřího Chmelíčka podle historiků jasně ukazují, že přímý podíl na zabití německých civilistů nese jednotka Rudé armády, nikoliv jednotky Revolučních gard.

Stejný fakt vojenským historikům potvrdila i dcera autora filmu Helena Chmelíčková. Podle ní byl film natočen v den příjezdu Rudé armády do Prahy, tedy 9. května. Chmelíčkův snímek přitom zachycuje brutální popravu 42 Němců v civilním oblečení s tím, že se má jednat o událost z 10. května 1945.

"Pracovníci VHÚ měli možnost inkriminované záběry shlédnout 5. května odpoledne a dospěli k jednoznačnému závěru, že záběry zachycují popravu skupiny německých civilistů jednotkami Rudé armády," sdělila mluvčí ústavu Olga Šámalová.

Dokládá to tím, že záběr, na němž nákladní automobil přejíždí těla postřelených a zastřelených Němců, je podle historiků stroj americké provenience Studebaker. Ten americká armáda dodávala Sovětům v rámci spojenecké pomoci.

Rusové v americkém autě s českým šeříkem

"Na voze je patrné sovětské označení, šeříky na kapotě, jimiž Pražané Rudou armádu vítali, a poskakující návěs, pravděpodobně protitankový kanón. V popředí záběru i za nákladním autem jsou jasně vidět vojáci Rudé armády v uniformách," uvedla Šámalová.

Ze záběrů na umírající civilisty je podle ní jasné, že byli stříleni náboji s menší prachovou náplní a průrazností, než měly pušky, jež byly standardní povstaleckou zbraní. "Poprava byla pravděpodobně provedena pomocí samopalů nebo pistolí," dodala mluvčí VHÚ. I to podle ní nasvědčuje, že popravu provedli příslušníci Rudé armády.

Zůstává nicméně pravděpodobné, že Revoluční gardy, v nichž často byli oportunisté a nikoliv skuteční odbojáři, Sovětům ochotně pomáhaly.

Autoři:

  •  ČTK
  •  iDNES.cz

Diskuse

Masakr německých civilistů v Praze dirigovali Sověti, tvrdí historici

Blbci, čo toto dokážu sú v každom národe

Príčina takéhoto a podobného jednania je výchova v rodine a tá...

Je mi na zvracení.

Můj dědeček byl v koncentráku,když mojí matce bylo pět let.Byl...

Kde jich je vic ?

Kde jich je vic ?www.youtube.com/watch?v=Pur9Bmj8k9M&fea...

No a co

 ČR osvobodila hlavně Rudá armáda a ne jen Amíci jak je teď moderní....

Kdy nám ČT ukáže nový objevný dokument

o zvěrstvech, která se děla nikoliv po válce, ale v Sudetech...

počet příspěvků: 400, poslední 08.05.2010 01:15

reality.iDNES.cz

Mezonet 4+kk/B, 121 m2 gar. st. a sklep v ceně -...
Mezonet 4+kk/B, 121 m2 gar. st. a sklep v ceně -...

NOVOSTAVBA IHNED K NASTĚHOVÁNÍ ! Obytné domy...

CENA: 4 808 832 Kč

Hledáte něco jiného? Zkuste například:

dukáty