u sv. Václava 17. listopadu 2010

Tomáš Pečený

 

     Viz korespondence s dalším vzdělaným člověkem */ u řetězců 'agitaci proti ODS a ČSSD' , 'Schwarzenberg', 'zamyslel',  'k Mnichovu' a 'i loni'.

    Ta manifestace pár desítek, snad stovek lidí **/ byla stejně jako televizní puč po Vánocích r. 2000 (viz u toho slova v článku 6/ a úvodu ke korespondenci 7/) zřejmě pořádána významnými příznivci lidovecké strany (tentokrát v "zásadně" jiné konstelaci) za zjevné podpory exprezidenta Havla. Vzpomeňme na podobné akce 'Děkujeme, odejděte' atd. Senátor Ruml, který tak významně podpořil Sudetendeutsche Landsmannschaft krátce po tom, co jsem ho seznámil s fakty, zveřejněnými pak v článku Bohumil Doležal, extremismus a petice, i významný hodnostář katolické církve ***/, který nereagoval na mou (také nezveřejněnou) osobní výzvu, aby dementoval svou účast mezi pisateli podvodné sudeťácké brožury, o níž je ten článek, byli svým pověstným nocováním ve spacáku při tom puči v České televizi významnými členy té party.

     Přemýšlejme, odkud se bere ten stálý pokřik o korupci (viz i 3/ u slova 'Nejzrůdnější') v České republice, když sudeťáci označují poválečné přemístění českých Němců a konfiskaci jejich majetku (v rozsahu malinkého zlomku škod, které náckové vč. sudeťáků naší republice způsobili) za korupci a na otázku po původu informací o té korupci teď u nás nedovedou odpovědět exprezident Havel, socioložka Dr. Šiklová, "burcovatelé" Hlaváček a Jehlička ani výtvarník David Černý, spisovatel Viewegh a další lidé, kteří představy lidí o té naší zkorumpovanosti svými výroky a nenávistnými akcemi vyživují i soustavně. Škoda, že se už nemůžeme zeptat také pana Tigrida, jestli měl ty informace o naší zkorumpovanosti z toho "českého" tisku cizích vlastníků (v té době o ní ještě hodně mluvili i čeští obdivovatelé rudého socializmu, viz tam u slova 'superloupež') a proč, ve shodě se Sudetendeutsche Landsmannschaft a v rozporu s fakty a s používáním těch slov o bývalé Jugoslavii, označil poválečné přemístění českých Němců za zločin etnické čistky a proč tak také zaměnil pojem/termín odpovědnost za PR termín kolektivní vina. K tomu, aby neviděli, že sudeťáci svůj protičeský šovinizmus za ty řeči o křesťanství***/ a o soužití národů jen schovávají, je potřebí pořádná dávka ideologické zaslepenosti. Zase vidíme, jak si rudí, růžoví, zelení a hnědí levicoví proti našemu národu dobře rozumějí, i s některými pseudopravicovými, viz článek o Roučkovi a text o socializmu i článek 6/ u jmen Zaorálek (koho? 'Zaorálka'), Čulík, Paroubek, Liška a Schwarzenberg.

     Srovnávací údaje o té korupci v České republice a jiných evropských státech zřejmě nejsou schopni dodat ani ti "burcovatelé 'všech poctivých lidí' proti té nepoctivosti" Hlaváček a Jehlička . Na ČT24 Ekonomika vidím 26.12.10 kolem 3:47 minuty toho pořadu v části o krádežích v obchodech:
Náklady na "vánoční krádeže" na obyvatele
1. Irsko           513 Kč
2. Norsko          482 Kč
3. Velká Britanie  474 Kč
4. Česká republika  80 Kč.

A v téže části kolem 7:17 minuty toho pořadu slyším, zřejmě hlasatele České televize:
'Nejvíc se krade v Indii, v Evropě kraluje Česko a baltské státy.'
Ach jo; viz i text o socializmu u jména Parkinson.    

------------------------------------------

*/ Charakteristika pozornosti mnoha vzdělaných lidí k politickým záležitostem a výsledného jejich působení v politice viz texty 4/ a o socializmu u řetězce 'vědc'.

**/ Tentokrát to Česká televize asi nepropagovala předem, takže to nebyla masová akce; někteří lidé, kteří tam stáli, mi na dotaz před předáváním kartičky s adresou řekli, že nemanifestují a jsou tam náhodou.

    Vzpomeňme, jak masová byla účast tenkrát na tom puči, který v očích celého světa znevažoval naši sametovou revoluci a hanobil naši republiku výkřiky ve smyslu, že jsme něco jako Lukašenkovo Bělorusko, šířenými mohutnou akcí spojených médií1/.

    To jsme tenkrát zřejmě také všechno platili ze svých televizních poplatků a hlavně pak ekonomickými důsledky! Nevím, je-li všeobecně známo, že ředitele Hodače, jehož volba byla záminkou pro ten puč vykřikováním o tom, jak hanebné je, že měl něco společného s ODS, tenkrát předtím jednohlasně zvolili svými hlasy i ti, nominovaní za lidovce (KDU-ČSL) spojené s Rumlovou novopečenou stranou v tzv. Čtyřkoalici. Tenkrát se toho boje lidovců a spol. proti ODS s veřejnou podporou prezidenta Havla zapojila i část ČSSD – v televizi tenkrát nocovala, pokud si vzpomínám, i Petra Buzková. Všimněme si, že to bylo v době opoziční smlouvy ČSSD a ODS, uzavřené jako pokračování té, vytvořené s osobní podporou prezidenta Havla pro řešení patové situace 4/ po volbách. Tu druhou smlouvu podepsala i ta Petra Buzková. Ta Svěrákova "kulturní fronta" tu smlouvu tak ostouzela a tou svou extrémně vyhrocenou nenávistnou mediální akcí se snažila obě ty ODS a ČSSD volebně poškodit.

    Ta věc má hodně co říci i k nedávnému otevřenému dopisu politikům (viz i korespondence s akcí inventura demokracie) o tom, jak musí být řízena a financována Česká televize. Je to akce týchž lidí, kteří spustili a vedli ten puč; jsou mezi nimi i ti 3/, kdo nedovedli odpovědět na tu otázku o původu těch hanobících informací. A pořád se nemají k odpovědi na otázku, jak má vlastně podle nich to řízení televize být organizováno; uvidíme, dokáží-li si to zjistit aspoň dodatečně, mládežník i ta paní doktorka univerzitní pedagožka socioložka.
    Žena mne upozornila na článek 'Tryzna šampiónů' z Reflexu str.9 (2010) č.47 . Z něj cituji:
'Minutu poté, co mu na krk pověsí primátorský řetěz, Bohuslav Svoboda zjistí, že se nachází ve dvojích kleštích. Zaprvé byl a bude předmětem útoků ze strany opoziční TOP 09 a spřátelené mediálně-kulturní fronty, pro niž potenciálně obrozená ODS je nebezpečná ODS. Ani v případě úspěchu se Svoboda od tohoto světa žádného uznání nedočká.'
    Jsem rád, že i jiní lidé vidějí tu souvislost mezi TOP 09 a "mediálně-kulturní frontou", která dělala ten puč, i když si možná vykládám tu poslední větu jinak, než byla myšlena. Nejen v úvodníku toho čísla si totiž pan šéredaktor hraje na psychologa nejvyšších státních představitelů tak, jako jiní, o nichž píšu v článku o "českém" tisku cizích vlastníků.
    A ocenil jsem, podle pozorování té své ženy, že Česká televize o těch věcech poreferovala objektivně. O lepším pocitu z České televize začátkem prosince 2010 píšu i v základním textu o socializmu. Proti jejím kulturním a zábavným pořadům jsem co do jejich profesionality nikdy námitky neměl, naopak. S ženou se shodujeme (!) na tom, že přenosy z koncertů a jiné kulturní pořady jsou znamenité a stále se zlepšují. O tom mám zmínku i v odkazu pohádky. 11.12.10 vidím na ČT2 skvělé britské politické komedie, Monty Pythony a aktuální díl 'Jistě, pane ministře'; obojí skvěle přemluvené do češtiny a perfektně vysílané. 18.12.10 se nám líbily na ČTHD pořad o mecenáši Hlávkovi, kterým provázel Ladislav Smoljak (srovnejte s jeho dřívějším přístupem, který jsem kritizoval v 2/; v tom pořadu byla i ukázka, kdy se císař pán podepsal česky; o tom jsem nevěděl), a 'Kde bydlely princezny'. Snad se opravdu dočkáme, že ta Česká televize bude naše. I když nemůžeme jásat předčasně, jak píšu výš o porovnávání té korupce 26.12.10 a předtím ten pořad o panu Tigridovi bez zmínky o skutečném stavu věci.

    Vzpomněl jsem si, jak jsme se s tátou v r. asi 1946, já jako desetiletý, dívali na průvod nár.soc. Prahou. A potěšeně poslouchali rozjařené skandování 'Čí je Praha?' 'Naše!' a také 'Ještě jeden sjezd a bude konec hvězd!'. Viz text o socializmu u slova 'ozbrojeného' (a s jiného pohledu jeho komentáře u slova 'polovičatosti'). Ono holt nadšení nestačí, lidé musejí být obezřetní a odhodlaní, viz u těch slov v článku nám Čechům vládla..., chtějí-li něčeho dosáhnout.

    Ta dobrá úroveň média ovšem nemusí být výsadou veřejnoprávního, rozhodující je úroveň jeho vrcholových pracovníků a patřičné množství peněz. Vzpomínám si, že kdysi Dr. Vladimír Železný pronesl něco ve stejném smyslu a jako ukázku na Nově vysílali nějaký pořad, pod který by se ČT2 klidně mohla podepsat. Konkurenci bych v tom smyslu viděl rád a mám doma vynikající knihu Dr. Železného a Dr. Grygara 'Okna vesmíru dokořán' podle toho jejich dávného bratislavského seriálu. Řekl bych, že Dr. Železný se opravdu původně domníval, že mu nějaký i státní grantový systém práci takové úrovně v Nově umožní.

    V televizním umění je obrovská síla. Zase jsem na té České viděl díl F. L. Věka, ten s osobními katastrofami, zoufalstvím a odhodláním vlastenců, žvásty vzdělaného novopečeného prominenta, špiclováním, zabavováním knih, vztekem direktora a výzvou. Viděl jsem i 'Píseň pro Rudolfa III.', teď poprvé. Z takových pořadů pak čerpal sílu k odporu celý národ, snad i disidenti-chartisté k tomu otevřenému. Na Štědrý den vidím v ČTHD Rybovu mši; a brečím krásou víc než pan Tigrid v tom pořadu, i když jsem musel jít otřít zmoklou anténu a pak jsem raději přepnul na pozemní příjem. Ta krása asi souvisí i s lidskou silou toho biblického příběhu. ***/)

***/ S jiného hlediska o křesťanství a biblickém příběhu píšu v textu o socializmu u jména 'Marie'.