Amatérské záběry Jiřího Chmelíčka podle historiků jasně ukazují, že přímý podíl na zabití německých civilistů nese jednotka Rudé armády, nikoliv jednotky Revolučních gard.
Stejný fakt vojenským historikům potvrdila i dcera autora filmu Helena Chmelíčková. Podle ní byl film natočen v den příjezdu Rudé armády do Prahy, tedy 9. května. Chmelíčkův snímek přitom zachycuje brutální popravu 42 Němců v civilním oblečení s tím, že se má jednat o událost z 10. května 1945.
"Pracovníci VHÚ měli možnost inkriminované záběry shlédnout 5. května odpoledne a dospěli k jednoznačnému závěru, že záběry zachycují popravu skupiny německých civilistů jednotkami Rudé armády," sdělila mluvčí ústavu Olga Šámalová.
Dokládá to tím, že záběr, na němž nákladní automobil přejíždí těla postřelených a zastřelených Němců, je podle historiků stroj americké provenience Studebaker. Ten americká armáda dodávala Sovětům v rámci spojenecké pomoci.
Rusové v americkém autě s českým šeříkem
"Na voze je patrné sovětské označení, šeříky na kapotě, jimiž Pražané Rudou armádu vítali, a poskakující návěs, pravděpodobně protitankový kanón. V popředí záběru i za nákladním autem jsou jasně vidět vojáci Rudé armády v uniformách," uvedla Šámalová.
Ze záběrů na umírající civilisty je podle ní jasné, že byli stříleni náboji s menší prachovou náplní a průrazností, než měly pušky, jež byly standardní povstaleckou zbraní. "Poprava byla pravděpodobně provedena pomocí samopalů nebo pistolí," dodala mluvčí VHÚ. I to podle ní nasvědčuje, že popravu provedli příslušníci Rudé armády.
Zůstává nicméně pravděpodobné, že Revoluční gardy, v nichž často byli oportunisté a nikoliv skuteční odbojáři, Sovětům ochotně pomáhaly.